Haradinaj: Prodhuesit vendorë janë përfituesit më të mëdhenj nga taksa - Bota Sot
Haradinaj: Prodhuesit vendorë janë përfituesit më të mëdhenj nga taksa

Aktuale

Haradinaj: Prodhuesit vendorë janë përfituesit më të mëdhenj nga taksa

Më: 26 qershor 2019 Në ora: 12:11
Pamje nga takimi

Kryeministri Ramush Haradinaj deklaroi se prodhuesit vendorë janë përfituesit më të mëdhenj nga mundësitë që ka krijuar taksa 100 për qind.

Si dëshmi, ai përmendi punën e kompanisë “Frutex”, prodhues i brendit Golden Eagle me pronar Shaqir Palushi, të cilin e ka pritur sot në takim.

“Kjo kompani ka shtuar shitjen prej 30% në muajt e fundit, ka rritur eksportin në vendet evropiane dhe në kontinentin afrikan si dhe ka filluar investimet e reja, si mundësi të krijuara nga rritja e shitjeve dhe profitit”, tha Haradinaj.

Sipas tij, prodhuesit si kompania “Frutex” me 160 të punësuar përveç që janë ndër kontribuuesit më të mëdhenj në ekonominë e vendit, kanë arritur që të ofrojnë kualitet në tregun e brendshëm dhe ndërkombëtar dhe të fitojnë besimin e konsumatorëve.

“Në këtë vit të ekonomisë, këto parametra, dëshmojnë qartë që Qeveria e vendit duhet të vazhdojë me politikat që fuqizojnë dhe mbrojnë prodhuesit tanë dhe që ndërkombëtarizojnë etiketën ‘Made In Kosova!’”, tha Haradinaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat