E thotë profesori i Parisit: Në vjeshtë qytetarët mund të udhëtojnë pa viza - Bota Sot
E thotë profesori i Parisit: Në vjeshtë qytetarët mund të udhëtojnë pa viza

Aktuale

E thotë profesori i Parisit: Në vjeshtë qytetarët mund të udhëtojnë pa viza

Hava Orana Nga Hava Orana Më 28 shkurt 2018 Në ora: 11:34
Valon Murtezaj

Profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Parisit, Valon Murtezaj në një prononcim për gazetën “Bota sot”, thotë se ratifikimi nga Kuvendi i Republikës së Kosovës i marrëveshjes për demarkacionin ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, hap rrugën për të vendosur për lëvizjen pa pasur nevojë për vizë qytetarët e Republikës së Kosovës, në zonën Shëngen.

“Nuk është e mençur të parashikohet se kur saktësisht mund të ndodh kjo; por zakonisht duhen disa muaj kohë; një prognozë më reale do të ishte që në vjeshtën e 2018, qytetari i Kosovës me pasaportë biometrike do mund të lëvizte lirë pa nevojë për vizë në zonën Shëngen. Kjo do të ishte një satisfaksion për të gjithë, pasiqë qytetarët e Kosovës po vuajnë shumë nga izolimi dhe burokracia që lidhet me vizat”, vlerëson profesori Murtezaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test