Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit - Bota Sot
Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Aktuale

Kurti thërret për ndërhyrje kundër “Zajednicës” së Thaçit dhe Vuçiqit

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 10:30
Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti,

Kryetari i Vetëvendosjes Albin Kurti, ka thënë se bosnjëzimi i Bosnjes nuk është bërë duke u synuar direkt, mirëpo, sipas tij, është bërë duke kërkuar shkëmbim territorial në mes të Serbisë dhe Kroacisë.

Kurti ka vlerësuar tutje se duhet nxjerrë mësim nga paqja e Bosnjes, dhe të ndërhyjnë kundër “Zajednicës së Thaçit me Vuçiqin”.

“Bosnjëzimi nuk u bë duke u synuar direkt, por teksa kërkohej ndarja e Bosnjes apo shkëmbimi territorial midis Serbisë e Kroacisë. NATO-ja pat nxjerrur mësim nga lufta e Bosnjes dhe ndërhyri te Kosova kundër Jugosllavisë së Milosheviqit. Ne duhet të nxjerrim mësim nga paqja e Bosnjes dhe të ndërhyjmë kundër 'Zajednicës' së Thaçit me Vuçiqin”, ka shkruar Kurti. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...