Pompeo kërkon pajtim mes Arabisë Saudite dhe Katarit - Bota Sot
Pompeo kërkon pajtim mes Arabisë Saudite dhe Katarit

Amerika

Pompeo kërkon pajtim mes Arabisë Saudite dhe Katarit

Më: 20 mars 2019 Në ora: 23:41
Mike Pompeo

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo bëri sot thirrje që t’i jepet fund përplasjes mes bllokut të drejtuar nga Arabia Saudite dhe Katarit.

“Nuk është në interesin më të mirë të rajonit, nuk është në interesin më të mirë të botës”, deklaroi kryediplomati amerikan në Kuvajt, ndalesa e parë e një turi që do e çojë në tre kombe të Lindjes së Mesme.

“Ne të gjithë kemi të njëjtat këcënime, këcënimet nga Al Kaeda dhe ISIS-i, si dhe nga Republika Islamike e Iranit”, tha ai në një konferencë për shtyp në krahë të ministrit të Jashtëm të Kuvajtit, Sabah Al Khaled.

Në qershor 2017, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti thyen lidhjet diplomatike dhe të transportit me Katarin, duke e akuzaur se po sponsorizon terrorizmin, një akuzë që Doha e ka mohuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...