Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

Auto

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

Më: 15 prill 2021 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Gjiganti kinez i teknologjisë nuk po heq dorë nga ‘torta’ e tij në industrinë e automjeteve.

Huawei ka njoftuar se do të investojë deri në një miliard dollarë në zhvillimin e makinave elektrike dhe sistemeve të drejtimit autonom.

Kompania është bashkuar me shqetësimin kinez BAIC, si dhe me disa kompani të tjera vendase, në fushën e zhvillimit të veturave që drejtojnë vetveten.

Automjetet do të mbajnë etiketën Huawei dhe do të sigurojnë një efekt sinergjie me një gjigant tjetër teknologjik, Xiaomi, i cili ka njoftuar se do të investojë 10 miliardë dollarë në këto teknologji gjatë dhjetë viteve të ardhshme.

Njeriu i parë i Huawei, Erix Xu, thekson forcën e industrisë kineze të automobilave, e cila tashmë prodhon rreth 30 milionë makina në vit.

Ai thotë se tregu kinez është i mjaftueshëm për ta, veçanërisht nëse ata do të fitojnë rreth 10,000 juanë për makinë, ose rreth 1,300 euro, raporton Yahoo Finance .

Dhe jo vetëm kaq, Xu është i bindur se Huawei tashmë është përpara Tesla sa i përket teknologjive të drejtimit autonom.

“Nuk e di nëse skuadra ime mburret, por ata më thonë se ne mund të kemi makina që drejtojnë 1,000 km më vete pa ndihmën njerëzore. Kjo është shumë më mirë se Tesla”, tha Xu Shenzhen të hënën.

Huawei ka bërë një kthesë të madhe pasi u përjashtua nga tregu i telefonave inteligjent në SHBA. Themeluesi Ren Zhengfei vendosi të provojë fatin e tij në disa aktivitete të reja të tilla si bujqësia, kujdesi shëndetësor dhe makinat elektrike. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat