Do të dalë në ankand Mercedes-Benz AMG CLK GTR, çmimi pritet të jetë deri në 10 milionë dollarë

Auto

Do të dalë në ankand Mercedes-Benz AMG CLK GTR, çmimi pritet të jetë deri në 10 milionë dollarë

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 22:13
Foto ilustrim

Mercedes-Benz AMG CLK GTR jashtëzakonisht i rrallë do të shitet në ankand dhe vlerësohet se pronari i ri do të lërë mënjanë një shumë multimilionëshe.

Vetura është prodhuar në vitin 1997 dhe është rezultat i një bashkëpunimi midis Mercedes dhe AMG, të cilat në atë kohë ishin më pak të lidhura sesa sot. Së bashku, ata krijuan një mrekulli të vërtetë në vetëm 128 ditë, një veturë gare plotësisht e gatshme për kampionatin e ri të atëhershëm FIA GT. Dizajni origjinal u vizatua me dorë, më pas u krijua në CAD, dhe më pas modelet 3D të argjilës u bënë në një madhësi prej 1: 5.

Vetura në foto është e nënta nga 25 njësitë dhe janë prodhuar 20 Coupe dhe pesë Roadster.

Mundësohet nga një motor V12 6.9 litra që zhvillon pak më shumë se 600 kuaj fuqi dhe 776 Nm çift rrotullues.

Përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 3.8 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale është 345 km / orë.

Vetura ka të kaluara shumë pak, vetëm 1,442 kilometra.

Si e re, ajo iu shit një blerësi në Gjermani në vitin 1997, i cili ia shiti atë pronarit aktual në vitin 2018.

Vetura vjen me dokumentacion të detajuar dhe të gjitha pajisjet shoqëruese.

Pronari i ri pritet të veçojë nga 8 deri në 10 milionë dollarë për këtë Mercedes-Benz AMG CLK GTR fantastik. 

Image
Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat