Sondazhi: Veturat elektrike ia kalojnë atyre me naftë si zgjedhje e radhës për blerësit

Auto

Sondazhi: Veturat elektrike ia kalojnë atyre me naftë si zgjedhje e radhës për blerësit

Më: 27 nëntor 2021 Në ora: 20:36
Foto ilustrim

Kompania Autovia, ka gjetur të dhëna se adoptimi masiv publik i automjeteve elektrike është në horizont. Aktualisht firma po kryen një sondazh, sipas të cilit më shumë blerës makinash po konsiderojnë një automjet elektrik për blerjen e tyre të radhës sesa një me benzinë.

Që nga nëntori i vitit 2021, 33.9 për qind e të anketuarve thanë se po mendojnë të blejnë një veturë elektrike. Për krahasim, 25.4 për qind e pjesëmarrësve thanë se po blinin një makinë me benzinë ​​dhe rreth 10 për qind thanë se po konsideronin një model me naftë.

Lloje të tjera shtytëse, të tilla si llojet e ndryshme të hibridëve, deri më tani kanë mbledhur 15 përqind të pjesëmarrësve - ose, më pak se gjysma e atyre që janë të interesuar për një makinë elektrike.

Sondazhi gjithashtu gjurmon qëndrimet e blerjeve me kalimin e kohës. Rezultatet tregojnë se energjia elektrike kapërceu energjinë e benzinës si zgjedhja e favorizuar e karburantit nga konsumatorët në shtator të vitit 2021.

Ky pranim i automjeteve elektrike mund t'i atribuohet një sërë faktorësh, të tillë si ngarkesa e zgjeruar e ULEZ, ngjarjet politike duke përfshirë samitin e fundit të COP26 dhe faktin e thjeshtë që prodhuesit po prodhojnë më shumë automjete elektrike, me plane për më shumë modele që po shfaqen pothuajse në baza javore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat