Tesla mund të testojë deri në 2.000 makina të tjera në Berlin

Auto

Tesla mund të testojë deri në 2.000 makina të tjera në Berlin

Më: 11 janar 2022 Në ora: 13:21
Foto ilustrim

Prodhuesit amerikan të makinave elektrike Tesla i janë dhënë më shumë mundësi për teste paraprake në fabrikën e tij të re në Grünheide afër Berlinit, pavarësisht mungesës së miratimit përfundimtar për fabrikën.

Me kërkesë të Tesla-s, miratimi i mëparshëm i hershëm për testet funksionale për 250 trupa automjetesh është zgjatur dhe zgjatur, tha të hënën zëdhënësja e Ministrisë së Mjedisit të shtetit të Brandenburgut, Frauke Zelt.

Sipas Tesla-s, rezultatet e testeve nuk ishin të mjaftueshme.

Prandaj, zyra e mjedisit për shtetin në të cilin ndodhet fabrika miratoi aplikimin për një test funksional me deri në 2000 trupa të tjera makinash.

Megjithatë, deri më tani, Tesla lejohet të ndërtojë makinat për testim, por jo t’i shesë ato.

Shefi i Tesla-s, Elon Musk kishte shpresuar se prodhimi i makinave elektrike në Grünheide mund të fillonte që në fillim të vitit të kaluar.

Por aplikimi i ndërtimit u zgjerua për të përfshirë, ndër të tjera, një fabrikë baterish, gjë që zgjati procesin e miratimit.

Sipas Ministrisë së Mjedisit të Brandenburgut, shqyrtimi është në fazat përfundimtare ndërkohë që Tesla po ndërton fabrikën e makinave në Grünheide përmes lejeve të mëparshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat