Shefi i shitjeve të BMW thotë se “mbretërimi i Tesla-s” mbi tregun e automjeteve elektrike ka mbaruar

Auto

Shefi i shitjeve të BMW thotë se “mbretërimi i Tesla-s” mbi tregun e automjeteve elektrike ka mbaruar

Më: 19 prill 2022 Në ora: 22:11
Foto ilustrim

BMW po punon shumë në lidhje me motorët elektrikë dhe ka besim se mbretërimi i Tesla-s mbi tregun e automjeteve elektrike ka përfunduar.

Për shumë vite, Tesla ka udhëhequr tregun në hapësirën e EV dhe vazhdon t’i mund të gjithë rivalët e saj.

Por këtë vit, BMW synon të shesë 200,000 EV, dyfishi i numrit të dorëzuar vitin e kaluar, dhe të gjitha pjesë e një plani që të paktën 50 për qind e automjeteve të saj të jenë plotësisht elektrike deri në vitin 2030.

Duke folur me Auto News në një ngjarje shtypi në Nju Jork, shefi i shitjeve të BMW Group, Pieter Nota pranoi se Tesla “kishte një pikë unike shitjeje për disa kohë”, por thotë “kjo ka mbaruar”.

Sidoqoftë, të dhënat e regjistrimit në SHBA zbulojnë se BMW duhet t’i përgjigjet kërcënimit të Tesla-s dhe duhet ta bëjë këtë shpejt.

Pas një gare shitjesh për “kurorën e autoprodhuesit luksoz” vitin e kaluar midis Tesla dhe BMW, është prodhuesi elektrik që ka pasur fillimin më të fortë të vitit 2022 me 71,250 regjistrime të automjeteve të reja në dy muajt e parë të vitit krahasuar me 54,210 regjistrimet për BMW.

Dhe për ta ndihmuar atë të rivalizojë Tesla-n, BMW ka lansuar i4 dhe iX në vend këtë vit dhe së shpejti do të nxjerrë edhe i7.

Veç këtyre, në vitin 2023, gama e automjeteve EV të BMW-së do të rritet më tej me prezantimin e një Serie 5 elektrike dhe një Mini Countryman elektrik.

“Ne do ta shtyjmë kompaninë në kufijtë e aftësisë së prodhimit”, shtoi shefi ekzekutiv Oliver Zipse. “Kërkesa do të jetë në rritje. Ne e shohim tashmë këtë me iX, me i4”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat