Mercedes Vision EQXX elektrik theu rekordin personal – 1202 kilometra me vetëm një karikim të baterisë

Auto

Mercedes Vision EQXX elektrik theu rekordin personal – 1202 kilometra me vetëm një karikim të baterisë

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 12:55
Foto ilustrim

Modeli konceptual Vision EQXX me një karikim të vetëm të baterisë përshkoi 1202 kilometra dhe kështu theu rekordin e tij, pasi në një përpjekje të mëparshme kishte përshkuar “vetëm” 1007 kilometra.

Modeli elektrik konceptual Vision EQXX, i mundësuar nga një motor elektrik i vetëm (245 kuaj/fuqi), u nis nga Stuttgarti dhe pas dy ditësh, 14 orë e 30 minutash arriti në qarkun e famshëm britanik Silverstone, i cili fuqizohej nga 11 bateri në bateritë Mercedes (64 ), 8 kilometra) me një shpejtësi prej 140 km/h.

Dihet se në udhëtimin për në Britaninë e Madhe (në kushte reale), kondicioneri ka punuar më shumë se tetë orë.

EQXX konsumonte mesatarisht 8.3 kWh për 100 kilometra, dhe shpejtësia mesatare ishte 83 km/h.

Gama u ndihmua gjithashtu nga një çati diellore, energjia elektrike e prodhuar e së cilës ndihmoi në fuqizimin e kondicionerit dhe sistemit multimedial.

Mercedes thekson se koncepti EQXX, pa 140 km/h të përmendura në pistë, do të përshkonte më shumë se 1202 kilometra rekord.

Ata nuk zbuluan kapacitetin e saktë të baterive, të cilat janë 30 për qind më të lehta se bateritë në modelin EQS, por zbuluan se është më pak se 100 kWh. Pesha e veturës mësohet të jetë 1755 kilogramë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat