Rodin FZero është një Batmobile 1,169 kuaj/fuqi i projektuar për pistë

Auto

Rodin FZero është një Batmobile 1,169 kuaj/fuqi i projektuar për pistë

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 23:56
Foto ilustrim

Kompania e Zelandës së Re Rodin Cars prezantoi hiperveturën e saj të quajtur FZero.

Është një hiperveturë e destinuar ekskluzivisht për pistën, por është planifikuar edhe një version rrugor. FZero duket si Batmobile, është një vend i gjatë 5500, 2000 i gjerë dhe 1130 mm i gjatë, ndërsa baza e tij e rrotave është 3000 mm.

Edhe pse është mjaft i madh, Rodin FZer peshon vetëm 698 kilogramë dhe atë me lëngjet e nevojshme. Për ta bërë atë sa më të lehtë, është përdorur karboni. Nga hunda në bisht, shasia është karboni, ndërsa pjesa e përparme dhe e pasme janë frena karbon-qeramike. Makina është e pajisur me rripa magnezi 18 inç OZ Racing me slicks Avon.

Në zemër të hiperveturës është një motor 4.0-litërsh V10 me turbo dyfishtë që Rodin pretendon se është revolucionar. Në fakt është një motor krejtësisht i ri i zhvilluar në bashkëpunim me Niel Brown Engineering, i cili zhvillon 986 kuaj/fuqi dhe 910 Nm çift rrotullues. Fuqia transmetohet përmes një kuti ingranazhi me tetë shpejtësi Ricardo.

Motori i lartpërmendur V10 ndihmohet nga një motor elektrik, dhe fuqia e kombinuar është 1,160 HP dhe 1,026 Nm çift rrotullues, i cili transmetohet plotësisht në rrotat e pasme.

Rodin planifikon të prodhojë vetëm 27 shembuj dhe dërgesat e para priten verën e ardhshme.

Në fund të këtij viti, do të testohet një prototip që do të krijojë 4000 kilogramë forcë të kundërt dhe do të arrijë një shpejtësi maksimale prej 360 km/h. Një version rrugor i FZero nuk pritet përpara se versioni i pista të shitet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat