​Makina elektrike pa zhurmë, së shpejti jo më

Auto

​Makina elektrike pa zhurmë, së shpejti jo më

Më: 24 janar 2023 Në ora: 18:17
Ilustrim

Për makinat elektrike arrin revolucioni i parë i vërtetë. Së shpejti makinat me motor elektrik të prodhuara në Evropë nuk do të jenë më plotësisht të heshtura, por do të duhet të lëshojnë një tingull të saktë kur lëvizin nën 19 km/h.

Rregulli i ri do të hyjë në fuqi këtë vit dhe do të prekë të gjitha makinat e reja.

Nuk dihet ende se çfarë do të ndodhë me makinat tashmë të regjistruara, por ato me siguri do të duhet të kenë pajisje speciale që të mund të qarkullojnë.

Sipas ligjvënësit, dispozitat e reja mbi të gjitha duhet të mbrojnë këmbësorët dhe çiklistët brenda zonave urbane, edhe nëse tashmë ka pasur diskutime të ashpra: rregullat e reja nuk i kënaqin të gjithë.

Për shembull, disa shoqata që mbrojnë të verbrit dhe qentë e tyre udhërrëfyes kishin kërkuar prej kohësh që makinat të detyroheshin të lëshonin një zë, në mënyrë që të njiheshin lehtësisht nga njerëzit dhe kafshët, por ata do të donin që makinat të bënin zhurmë me çdo shpejtësi dhe jo vetëm kur ecin me ritmin e ecjes ose pothuajse.

Disa, nga ana tjetër, e shohin këtë sistem (AVAS, Acoustic Vehicle Alert System) si fundin e ëndrrës për të pasur rrugë më të qeta dhe për rrjedhojë më të qeta dhe komode.

Megjithatë, ky vendim mund të favorizojë, në mënyrën e vet, përhapjen e makinave elektrike, të cilat gjithmonë duken në prag të suksesit përfundimtar pa e arritur kurrë atë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat