Volkswagen synon të prodhojë 3 milionë makina të vogla elektrike në Spanjë gjatë vitit 2025-2030

Auto

Volkswagen synon të prodhojë 3 milionë makina të vogla elektrike në Spanjë gjatë vitit 2025-2030

Më: 22 mars 2023 Në ora: 15:46
Volkswagen

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen planifikon të prodhojë 3 milionë automjete të vogla elektrike në dy fabrikat e tij në Spanjë midis vitit 2025 dhe 2030, tha të mërkurën Wayne Griffiths, kryetari i njësisë spanjolle SEAT të VW.

Prodhuesi gjerman i makinave po nxit elektrifikimin e prodhimeve të saj dhe planifikon të ndërtojë një fabrikë baterish në Spanjë.

Griffiths tha se SEAT synon të montojë 500 mijë makina elektrike në vit në afat të mesëm në fabrikën e SEAT në Martorell, jashtë Barcelonës.

Mos shkurtimi i vendeve të punës në fabrikë është prioriteti i SEAT, shtoi ai.

Ekzekutivi tha në një konferencë shtypi se prodhuesi i makinave po punon shumë për të sjellë një platformë të dytë për prodhimin e automjeteve elektrike në Martorell, e cila do të rriste konkurrencën. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat