Volkswagen do të ndalojë prodhimin e serisë ID.3 në fabrikën Dresden, Gjermani

Auto

Volkswagen do të ndalojë prodhimin e serisë ID.3 në fabrikën Dresden, Gjermani

Më: 19 shtator 2023 Në ora: 12:06
Foto ilustrim

Grupi Volkswagen thuhet se planifikon të ndalojë prodhimin e automjetit elektrik të serisë ID.3 në fabrikën e saj në Dresden, Gjermani.

Sipas burimeve të cituara nga Automobilwoche, vendimi për t’i dhënë fund prodhimit të Volkswagen ID.3 në Dresden është pjesë e një përpjekjeje për uljen e kostove nga CEO, Oliver Blume, megjithëse nuk u bë e ditur se kur do ta ndalë prodhimin.

Fabrika, e cila u hap në vitin 2002 si Fabrika Transparente që ndërton sedanë Volkswagen Phaeton të nivelit të lartë, filloi të ndërtojë automjete elektrike në vitin 2017, kur filloi të prodhonte Volkswagen e-Golf tërësisht elektrik.

Fabrika ndaloi prodhimin e e-Golf në fund të vitit 2020 dhe filloi prodhimin e zëvendësimit të tij, ID.3, në 2021.

Fabrika e Dresdenit ndërtoi 6,500 modele hatchback elektrikë ID.3 në vitin 2022. Vendi është shumë i vogël në krahasim me impiantet e tjera të VW në Gjermani për vetura elektrike. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat