Stellantis do t’i konvertojë furgonët me naftë, në elektrikë – tregohet se sa para duhen për të bërë një gjë të tillë

Auto

Stellantis do t’i konvertojë furgonët me naftë, në elektrikë – tregohet se sa para duhen për të bërë një gjë të tillë

Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 13:16
Foto ilustrim

Stellantis vetëm kohët e fundit zbuloi gamën e përditësuar të automjeteve të lehta komerciale (LCV) në Evropë.

Por grupi i automobilave planifikon t’i ofrojë atyre opsionin e konvertimit të furgonëve të mesëm me naftë në plotësisht elektrike, duke u dhënë atyre një shans të dytë në jetë duke filluar nga viti 2024.

Sipas mediave të huaja, furgonët në fjalë janë Peugeot Expert, Citroen Jumpy dhe Opel/Vauxhall Vivaro, megjithëse është e sigurt të supozohet Fiat Scudo dhe Toyota PoAce do të përfshihen gjithashtu në program.

Duke gjykuar nga komponentët mekanikë të përbashkët, konvertimi nga naftë në EV mund të zgjerohet edhe në versionet e pasagjerëve të furgonëve të madhësisë së mesme.

Xavier Peugeot, kreu i njësisë së biznesit të furgonëve të Stellantis tha për Autonews Europe se qëllimi i projektit të konvertimit të EV është t’i bëjë furgonët me emetim zero më të përballueshëm për pronarët e bizneseve të vogla që nuk janë të prirur të investojnë në një model krejt të ri.

Sipas Peugeot, konvertimi do të kushtojë më pak se 20,000 € (21,871 dollarë) për furgon dhe do të bëhet në objektet e prodhimit Stellantis.

Programi do të fokusohet fillimisht në Francë, duke përfituar nga stimujt e qeverisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat