Një perlë automobilistike me vetëm 430 kilometra të kaluar, Lexus LFA shitet për gati një milion dollarë

Auto

Një perlë automobilistike me vetëm 430 kilometra të kaluar, Lexus LFA shitet për gati një milion dollarë

Më: 1 prill 2024 Në ora: 21:21
Lexus LFA

Në botën e superveturave, të pakta janë ato që rrezatojnë ekskluzivitet si Lexus LFA, ikona japoneze e epokës moderne.

Edhe pse nuk fitoi menjëherë zemrat e entuziastëve të veturave pas lansimit, koha i ka dhënë Lexus LFA statusin e një perlë koleksioni, me çmime që tejkalojnë shumë vlerën e tij origjinale.

Një njësi e tillë, e lyer me një të kuqe të zbehtë, është pika kryesore e ofertës për fansat dhe koleksionistët.

Image
Lexus LFA

I prodhuar si i 107-ti në një seri të kufizuar prej vetëm 500 automjetesh, ky Lexus LFA i vitit 2012 dallohet me ngjyrën e rrallë të kuqe, e cila i shton një prekje ekskluziviteti dhe e bën atë një yll të vërtetë në rrugë.

Pamja e tij theksohet më tej nga fellnet 20 inç dhe kapakët e verdhë të frenave, të cilat duken vizualisht mbresëlënës.

Çmimi fillestar i kësaj superveture të vitit 2012 ishte 375 mijë dollarë, por me pajisje shtesë me vlerë 12,500 dollarë, çmimi përfundimtar i shitjes ishte 393,600 dollarë, duke përfshirë të gjitha shpenzimet.

Pronari i parë, i cili e bleu atë në Teksas, mori gjithashtu një komplet ekskluziv çantash, një mbulesë veture dhe shumë shtesa të tjera, duke e bërë këtë LFA një artikull të vërtetë koleksionist.

Image
Lexus LFA

Me vetëm 431 kilometra të kaluara deri më sot, motori i tij i fuqishëm 4.8 litra V10 nuk ka treguar ende potencialin e tij të plotë të fuqisë.

Brendësia e kësaj LFA është po aq mbresëlënëse, me lëkurë luksoze krem ​​dhe tapete kafe të errët, ndërsa një etiketë e veçantë tregon se është LFA numri 107. Brendësia pothuajse e paprekur dëshmon për përdorimin e rrallë të veturës.

Vetura iu shit pronarit të ri përmes platformës së ankandit Bring A Trailer për 890 mijë dollarë.

Image
Lexus LFA
commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat