Toyota dëshiron të prodhojë më shumë vetura sportive, por thotë se nuk ia del dot vetëm

Auto

Toyota dëshiron të prodhojë më shumë vetura sportive, por thotë se nuk ia del dot vetëm

Më: 17 qershor 2024 Në ora: 10:50
Foto ilustrim

Aq sa entuziastët do të donin një MR2 të ri dhe/ose një Celica, Toyota nuk mund të justifikojë shpenzimin e parave të R&D për atë që në fund të fundit do të ishte një produkt i veçantë.

Ajo u bashkua me Subaru për GR86/BRZ dhe me BMW për Supra/Z4 për të ndarë kostot e zhvillimit.

Marka japoneze është e vendosur të nxjerrë më shumë vetura sportive, por pranon se nuk mund të vazhdojë vetëm në këtë përpjekje.

Duke folur për mediat, presidenti i Gazoo Racing, Tomoya Takahashi, tha se vetura të reja argëtuese janë rrugës.

“Ne nuk mund t’i mbajmë veturat sportive si një markë, Toyota. Bashkëpunimi midis markave do të rritet në të ardhmen”, tha ai.

Por, Toyota nuk e ka marrë vendimin me cilët prodhues të tjerë të automjeteve do të bashkojë forcat. Kjo na tregon se një veturë e re sportive nuk ka gjasa të lansohet në vitet e ardhshme.

Megjithatë, kjo nuk është domosdoshmërisht e vërtetë pasi prototipi i veturës së garave Toyota GR GT3, i zbuluar në fund të muajit të kaluar në Spa-Francorchamps, do të prodhojë një version Lexus që shkon në rrugë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat