​Bachelle: Plani i Izraelit për të aneksuar Bregun Perëndimor do të jetë katastrofik për rajonin - Bota Sot
​Bachelle: Plani i Izraelit për të aneksuar Bregun Perëndimor do të jetë katastrofik për rajonin

Azia

​Bachelle: Plani i Izraelit për të aneksuar Bregun Perëndimor do të jetë katastrofik për rajonin

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 15:44
Ilustrim

Kreu i Mossad, shërbimi sekret izraelit, vizitoi Amanin javën e kaluar për të diskutuar planin e aneksimit me mbretin Abdullah të Jordanisë pasi ai paralajmëroi për një "konflikt masiv" me Izraelin.

Me gjithë premtimin e Netanyahu për të dhënë urdhrin për aneks të mërkurën, ai mund të detyrohet të vonojë propozimin pasi tre ditë diskutimesh në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar përfunduan pa një miratim.

Netanyahu kishte llogaritur mbështetjen e administratës Donald Trump pasi zbuloi "vizionin e tij për paqen" gjashtë muaj më parë, i cili tha se vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor - të paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar - dhe Lugina e Jordanit do të përfshihej në Izrael.

Kellyanne Conway, një ndihmëse e lartë e presidentit amerikan, tha të enjten se Trump ishte gati të bënte një "njoftim të madh" për aneksimin e planifikuar të Izraelit, por zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë më vonë thanë se bisedimet do të vazhdonin.

Javën e kaluar, Britania e Madhe, Gjermania dhe Franca ishin midis shtatë anëtarëve evropianë të Këshillit të Sigurimit të KB që lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se plani i aneksimit ishte "një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar" që do të rrezikonte mundësinë e një shteti të ardhshëm palestinez dhe kërcënimin e sigurisë në rajon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat