Kim Jong-un mbikëqyri testin e tretë të raketës hipersonike të lëshuar nga Koreja e Veriut

Azia

Kim Jong-un mbikëqyri testin e tretë të raketës hipersonike të lëshuar nga Koreja e Veriut

Më: 12 janar 2022 Në ora: 07:55
Kim Jong-un

Koreja e Veriut thotë se ka kryer një tjetër provë rakete hipersonike, nën mbikëqyrjen e liderit të saj, Kim Jong-un.

Media shtetërore tha se raketa e lëshuar të martën kishte bërë me sukses një kthesë, përpara se të godiste objektivin e saj në det rreth 1,000 km larg.

Kjo shënon testin e tretë të raportuar nga Koreja e Veriut të një rakete hipersonike dhe prania e Kim Jong-un mund të tregojë se teknologjia është përmirësuar, thonë analistët.

Rritja e fundit në testime duket se mbështet qëllimet e deklaruara të Kim Jong-un për Vitin e Ri, ku ai u zotua të forcojë aftësitë mbrojtëse të Koresë së Veriut.

Kjo vjen pasi gjashtë vende, përfshirë SHBA-në, lëshuan një deklaratë të përbashkët duke dënuar testin e dukshëm të javës së kaluar dhe duke i kërkuar veriut të ndërpresë “veprimet destabilizuese” në rajon.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat