Kryetari i Rusisë i kërkon parlamentit të shqyrtojë heqjen e traktatit të detit të Norvegjisë

Bota

Kryetari i Rusisë i kërkon parlamentit të shqyrtojë heqjen e traktatit të detit të Norvegjisë

Nga: A.SH Më: 5 korrik 2022 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Rusisë i ka kërkuar një ligjvënësi të lartë që të shqyrtojë heqjen e një traktati që vendos kufirin detar të vendit me anëtarin e NATO-s, Norvegjinë, përcjell Bota sot.

Duke iu përgjigjur komenteve në parlament që akuzonin Norvegjinë për bllokimin e dërgesave ushqimore të destinuara për vendbanimet e populluara nga rusët në arkipelagun Svalbard, kryetari i Dumës së Shtetit Vyacheslav Volodin i kërkoi kreut të komitetit të çështjeve ndërkombëtare të dhomës të shqyrtojë "denoncimin" e traktatit.

Traktati, i cili u nënshkrua në vitin 2010, synonte t'i jepte fund mosmarrëveshjeve midis Rusisë dhe Norvegjisë në Detin Barents, pjesa e Oqeanit Arktik që ngjitet me brigjet veriore të Norvegjisë dhe Rusisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat