Qeveria e Australisë drejt humbjes së shumicës parlamentare - Bota Sot
Qeveria e Australisë drejt humbjes së shumicës parlamentare

Bota

Qeveria e Australisë drejt humbjes së shumicës parlamentare

Më: 20 tetor 2018 Në ora: 13:08
Kryeministri australian Scott Morrison

Qeveria e qendrës së djathtë në Australi mund të humbas shumicën në Parlament pasi që një votim i hershëm shfaqi votuesit duke dezertuar nga qeveria e drejtuar nga Scott Morrison.

Liberalët kanë pësuar lëvizje prej 23 përqind në 20 përqind të votave të numëruara në votimin e hershëm, sipas Komisionit të Zgjedhjeve..

Nëse vazhdon kjo, Morrison do të mbetet në mbështetjen e deputetëve të pavarur për të vazhduar qeverisjen.

Zgjedhjet e reja janë planifikuar në maj të vitit 2019, por mund të organizohen më herët nëse qeveria nuk mund të mbijetojë. Dy deputetë të pavarur janë tërhequr nga mbështetja ndaq qeverisë dhe të tjerët e kanë paralajmëruar Morrisonin se “dhuet të paguajë një cmim të madh për të fituar përkrahjen e tyre”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...