Slloveni Tadej Pogacar bëhet çiklisti më i ri që arrin të fitojë Tour de France që nga viti 1904

Çiklizëm

Slloveni Tadej Pogacar bëhet çiklisti më i ri që arrin të fitojë Tour de France që nga viti 1904

Më: 21 shtator 2020 Në ora: 10:44
Tadej Pogacar

Tadej Pogacar është bërë slloveni i parë që arrin të fitojë Tour de France të dielën e javës që lamë pas, duke parakaluar të gjithë në garë për trofeun.

Derisa Sam Bennett kishte fituar fazën finale përgatitore, dita kryesore i takoi skuadrës UAE Emirates, me në krye Pogacar që u bë fituesi më i ri i garës që prej kohës së Henri Cornet në vitin 1904.

22-vjeçari arriti që të mposhte konkurrencën me sllovenin tjetër Primoz Roglic që përfundoi i dyti me 59 sekonda mbrapa fituesit.

“Është diçka e pabesueshme, të qëndrosh në podiumin e Parisit. Ishte tri javë të mrekullueshëm, një rrugëtim i paimagjinueshëm”, ka thënë slloveni pas triumfit.

“Dua t’i falënderoj të gjithë që e bënë të mundur. Ishin tri javë të mrekullueshme në rrugët e Francës. Nuk mund të gjejë fjalë që t’i përshkruajë ndjenjat e mija”, ka shtuar më tej ai.

Pogacar po ashtu fitoi edhe në tri fazat e garës, një paraqitje brilante individuale dhe njëra ndër më të mira në histori të Tour de France. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat