Metabolizëm i ngadalshëm? Ja dieta që e bën atë aktiv dhe që ju ndihmon të humbni peshë

Dieta

Metabolizëm i ngadalshëm? Ja dieta që e bën atë aktiv dhe që ju ndihmon të humbni peshë

Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 15:46
Ilustrim

Një metabolizëm që funksionon mirë është thelbësor për të mbajtur ekuilibrin e nevojave tona për energji dhe për të mbajtur peshën tonë të qëndrueshme. Me kalimin e viteve ai ka tendencë të ngadalësohet, megjithatë duke ndjekur një lloj diete, veçanërisht një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar dhe duke praktikuar një aktivitet fizik, është e mundur që ta zgjoni atë.

Por si mund ta dimë nëse metabolizmi është i ngadaltë? Për ta kuptuar këtë duhet të fillojmë nga koncepti i metabolizmit bazal i cili tregon sasinë e energjisë në një gjendje pushimi që trupi kërkon për kryerjen e të gjitha aktiviteteve jetësore. Prandaj kur flasim për metabolizmin ka disa faktorë që hyjnë në lojë, të tilla si mosha, pesha, gjatësia, përqindja e masës dhjamore dhe gjinia sepse metabolizmi i burrit që ka një masë muskulore më të madhe është më i shpejtë se ai i gruas.

Me fillimin e menopauzës ka një ngadalësim të aktivitetit metabolik për shkak të një rënie në prodhimin e hormoneve tiroide. Përveç kësaj, niveli bazë metabolik mund të modifikohet nga faktorë të tillë si stresi, rritja e temperaturës së trupit, hipo ose hipertiroidizmi, përdorimi i disa ilaçeve si qetësuesit që kanë një efekt ngadalësues në aktivitetin metabolik. Metabolizmi është i ngadaltë kur proceset që i duhen trupit tonë për të mbijetuar dhe të cilat kërkojnë energji, ngadalësohen për ndonjë arsye. Shkalla e ulët metabolike që ne mund ta përcaktojmë si të ngadaltë, lehtëson shtimin në peshë. Nëse kemi një metabolizëm të ngadaltë, atëherë çfarë mund të bëjmë për ta zgjuar?

Si të zgjoni metabolizmin e ngadaltë?

Sekreti ose mashtrimi kryesor është të hani pak, por shpesh, prandaj është e rëndësishme të kombinoni dy vakte të ndërmjetme me vaktet kryesore. Nga ana tjetër, agjërimi është joproduktiv, sepse në vend që të përshpejtoj, ngadalëson metabolizmin. Një truk tjetër është të hani ngadalë dhe më pas të përtypni ushqimin siç duhet për të lehtësuar tretjen. Në veçanti, midis një vakti dhe një tjetri do të ishte një ide e mirë të mos lejoni të kalojnë më shumë se 6 orë.

Nga ana tjetër, duhet të shmangen dietat drastike që janë tepër kufizuese, të cilat në vend që të zgjojnë metabolizmin mund edhe ta ngadalësojnë atë edhe më shumë. Me pak fjalë, le të mos mashtrohemi nga dietat që premtojnë mrekulli.

Ende në temën e dietave, është e rëndësishme të ndiqni një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, ushqimet kryesore të së cilës janë frutat dhe perimet. Është gjithashtu e rëndësishme të mos eliminoni plotësisht marrjen e yndyrnave, për shembull ato të mira që përmbahen në fruta të freskëta dhe peshk, sepse disa yndyrna përdoren për të prodhuar hormone, kështu që nëse i eliminoni ato nga dieta, ulja e hormoneve do të kishte efekt të ngadalësimit të mëtejshëm të metabolizmit.

Ka disa ushqime që mund të na ndihmojnë të shpejtojmë metabolizmin, të tilla si çokollata e zezë, çaji jeshil, kafeja dhe madje edhe peshku. Në veçanti, frutat e thata na ndihmojnë të djegim dhjamin, kështu që mund të konsumoni arra, bajame dhe fëstëk por mos e teproni sepse janë mjaft kalorik. Edhe bishtajoret si; qiqrat, thjerrëzat dhe fasulet nuk mund të mungojnë në dietë sepse ato janë ushqime që na ndihmojnë të humbim peshë.

Erëza të tilla si kanella, specat djegës, xhenxhefili na ndihmojnë të humbim peshë sepse na bëjnë të metabolizojmë më shpejt sheqerin. Konsumi i tepërt i karbohidrateve me një indeks të lartë glicemik favorizon akumulimin e indit dhjamor. Prandaj, për të siguruar që insulina është në ekuilibër është e nevojshme të konsumohen ushqime me një indeks të ulët glicemik, siç janë ato me miell të pasura me fibra, për të shoqëruar konsumin e karbohidrateve dhe proteinave, ndërsa sheqernat e thjeshtë duhet të kufizohen.

Aktiviteti fizik është thelbësor. Rritja e masës muskulore çon në një përshpejtim të metabolizmit. Për më tepër, nëse kryhet me intensitet të lartë, ai e mban metabolizmin aktiv edhe në orët pas praktikës sportive. Praktikimi i tij tre herë në javë është shumë mirë. Në veçanti, ju sugjerojmë që të bëni aktivitet fizik në mëngjes herët për të zgjuar metabolizmin, i cili në këtë mënyrë do të jetë aktiv edhe për pjesën tjetër të ditës.

Pirja e ujit gjithashtu mund të jetë e dobishme, meqenëse uji ka një efekt të përkohshëm në metabolizmin tuaj, këshillohet të pini dy litra ujë gjatë gjithë ditës. Uji pastron trupin sepse eliminon toksinat dhe shmang mbajtjen e ujit. Përmbahet gjithashtu në ushqime, veçanërisht në fruta dhe perime. Ju gjithashtu mund të ndihmoni me çajra bimorë dhe infuzione për të pirë mundësisht të pa ëmbëlsuar.

Së fundmi, gjumi i mirë ndihmon gjithashtu metabolizmin tuaj. Fjetja më pak se 7-8 orë ndikon negativisht në metabolizëm. Për më tepër, gjumi i mirë është thelbësor për mirëqenien tonë psiko-fizike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat