Cila është më e mirë për humbjen e peshës, kafja apo çaji i zi?

Dieta

Cila është më e mirë për humbjen e peshës, kafja apo çaji i zi?

Më: 23 dhjetor 2020 Në ora: 13:25
Foto Ilustrim

Kafeja dhe çaji janë dy pije që pihen pothuajse në të gjithë botën, dhe ndoshta keni menduar se cila prej tyre është më e mirë dhe e shëndetshme.

Me pak fjalë të dyja janë të mira, por një studim i botuar në European Journal of Nutrition ka gjetur se çaji i zi ka ndihmuar njerëzit të humbin peshë rregullisht.

Të gjithë adhuruesit e fitnesit thonë se kafja është më e shëndetshme. Sipas tyre një filxhan kafe para palestrës ndihmon në forcimin e metabolizmit tuaj. Përmbajtja e lartë e kafeinës në kafe ju jep atë ngarkesë energjie që ju nevojitet për të ushtruar.

Image

Kafeja e zezë është e pasur me antioksidantë të ndryshëm, magnez dhe kalium. Një studim i botuar në International Journal of Epidemiology zbuloi se njerëzit që konsumuan kafe të zezë kishin një rrezik më të ulët të mbipeshes dhe diabetit të tipit 2. Përveç kësaj, një filxhan kafe e zezë ka zero kalori.

Çaji i zi përmban më pak kafeinë, nuk ka yndyrë të ngopur dhe forcon imunitetin tuaj. Një studim i botuar në European Journal of Nutrition ka gjetur se çaji i zi ndihmon në humbjen e peshës. Një filxhan çaj i zi ka dy kalori.

Të dy pijet janë të shëndetshme, dhe cila filxhan për të pirë varet nga ajo që ju nevojitet atëherë. Nëse ushtroni në mëngjes, pini një filxhan kafe për të rritur metabolizmin tuaj dhe për t’ju dhënë energjinë që ju nevojitet për të ushtruar.

Por nëse nuk doni të merrni shumë kafeinë, çaji i zi është gjithashtu një zgjedhje e mirë. Njerëzit që vuajnë nga ankthi dhe hipertensioni duhet të shmangin kafenë e zezë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat