9 mënyra për të humbur peshë kur nuk mund të stërviteni

Dieta

9 mënyra për të humbur peshë kur nuk mund të stërviteni

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 14:39
Foto ilustrim

Me siguri keni dëgjuar se mënyra më e mirë për të humbur peshë është të hani më pak dhe të stërviteni më shumë. Tingëllon shkëlqyeshëm në teori, por nuk është e lehtë për të gjithë. Nëse nuk mund të ushtroni, mund t’ju duhet më shumë kohë për të humbur peshë. 9 këshilla për të humbur peshë pa stërvitje.

1. Edhe kur mund të stërviteni, humbja e peshës në një kohë të kufizuar mund të jetë një sfidë. Kuptoni që mund të zgjasë më shumë dhe mund të keni disa dështime.

2. Luani me pjatat. Një strategji e zakonshme e përdorur për humbjen e peshës është të luani me madhësinë e pjatës dhe porcionet. Shërbejeni një pjesë duke përdorur një pjatë të vogël në vend të një pjate të madhe.

3. Shikoni porcionet tuaja. Në restorante, planifikoni të hani vetëm gjysmën e asaj që ju shërbehet.

4. Mos hani ndërsa bëni diçka tjetër, siç është shikimi i televizorit. Lini gjithçka që ju tërheq vëmendjen, sepse përndryshe do të hani më shumë pa vetëdije.

5. Përtypni ngadalë dhe mos i gëlltisni kafshimet tuaja. Uleni pirunin në çdo kafshatë.

6. Më shumë fibra. Fibrat, ndër të tjera, na ndihmojnë të qëndrojmë të ngopur më gjatë. Pjesa e rekomanduar e fibrave është 25 gram në ditë për gratë dhe deri në 38 gram në ditë për burrat, por shumica luftojnë për të marrë edhe 10 gram në ditë.

7. Pini më shumë ujë. Të hash më shumë ushqime të pasura me fibra ndërsa pini më shumë ujë është një kombinim fitues i humbjes së peshës. Uji ndihmon të ngopeni, ashtu si fibrat. Ai gjithashtu mund të zëvendësojë pijet me sheqer pasi ato lehtë mund të shtojnë 250 deri në 500 kalori në ditë në dietën tuaj, në varësi të asaj që pini.

8. Shtoni proteina. Megjithëse të gjithë kemi nevojë për një përzierje të shëndetshme të karbohidrateve komplekse, yndyrna dhe proteina të shëndetshme, ushqimet e pasura me proteina bëjnë të ndiheni të ngopur për shumë orë.

9. Blini ushqime të shëndetshme. Eliminoni ushqimet e pashëndetshme nga kuzhina juaj dhe mbusheni me opsione të shëndetshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat