Sa ujë duhet të pini në ditë, në krahasim me peshën që keni?

Dieta

Sa ujë duhet të pini në ditë, në krahasim me peshën që keni?

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 00:56
Foto ilustrim

Trupat tanë përbëhen nga mbi 60% ujë, dhe të gjitha organet gjithashtu përbëhen nga uji. Janë rreth 85% ujë, muskujt dhe veshkat janë 79% ujë, truri dhe zemra janë 73%, dhe kockat përmbajnë 32% ujë. Pirja e sasisë së duhur të ujit mund të ndihmojë përmirësoni rregullsinë e lëvizjeve të zorrëve, migrenave dhe madje mund të parandaloni sëmundje të tjera.

Më poshtë janë renditur 6 përfitime shëndetësore që vijnë nga pirja e mjaftueshme e ujit.

Nyjet tuaja do të jenë më të lubrifikuar.

Kërci, i cili ndodhet në diskun dhe nyjet kurrizore që e bën lëvizjen e kockave më të qetë, përbëhet nga 80% ujë, prandaj mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të zvogëlojë aftësinë të nyjeve për të thithur goditjen dhe për të çuar në dhimbje të kyçeve.

Gjithashtu, marrja e mjaftueshme e ujit në ditë mund të ndihmojë trupin të heqë qafe toksinat që mund të irritojnë nyjet dhe mund të mbajë përdhes (dhimbje gjendja ul). të nyjeve).

Ju mund të parandaloni infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.

Veshkat janë përgjegjëse për largimin e mbeturinave nga gjaku. Pra, nëse dhuroni çdo ditë mund të ndihmojë trupin tuaj të largojë toksinat që mund të irritojnë nyjet dhe t’ju mbajë larg përdhes (një gjendje e dhimbshme e kyçeve).

Nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm, ato mbeturina, së bashku me acidet, mund të grumbullohen dhe bllokojnë veshkat me një proteinë të quajtur mioglobinë. Gjithashtu, gurët në veshka dhe infeksionet e traktit urinar mund të shkaktohen të dy nga dehidratimi.

Gjendja shpirtërore, kujtesa dhe përqendrimi juaj do të përmirësohen.

Niveli i hidratimit ka një ndikim të madh në trurin tonë. Edhe dehidratimi i lehtë, siç është pirja e më pak se gjysmës së ujit të nevojshëm në ditë, mund të dëmtojë disa aspekte të funksionimit të trurit.

Sipas një studimi, humbja e lëngjeve prej 1.4% te gratë mund të dëmtojë përqendrimin dhe gjendjen shpirtërore, dhe madje të rrisë shpeshtësinë e dhimbjeve të kokës. Tek meshkujt, nga ana tjetër, humbja e lëngut prej 1.6% mund të jetë e dëmshme për kujtesën dhe mund të shkaktojë lodhje dhe ankth.

Zemra juaj do të punojë më mirë.

Kur pini sasinë e duhur të ujit, zemra juaj nuk duhet të punojë aq shumë sa kur e kurseni atë. Dehidratimi i lehtë mund të çojë në një sasi të zvogëluar të gjakut në trupin tuaj, i cili mund të rrisë rrahjet e zemrës dhe të ulë presionin e gjakut në të njëjtën kohë, duke e vënë trupin tuaj në rrezik për shok.

Ju nuk përjetoni dhimbje koke të shpeshta

Një studim i 102 burrave zbuloi se konsumimi i 1.5 litrave ujë në ditë rezultoi në një përmirësim të MSQOL (cilësi specifike të normës së jetës për migrenën), një sistem për vlerësimin e simptomave të migrenës. 47% e të anketuarve që pinin më shumë ujë raportuan një përmirësim të ndjeshëm të dhimbjes së kokës, ndërsa vetëm 25% e të anketuarve në grupin e kontrollit përjetuan përmirësim.

Do të jeni më të rregullt në tualet.

Rritja e marrjes së lëngjeve mund të ndihmojë në lehtësimin dhe parandalimin e kapsllëkut, veçanërisht te njerëzit që zakonisht kursejnë ujë. Në këtë rast, uji mineral mund të jetë veçanërisht i dobishëm, pasi natriumi dhe magnezi në të mund të përmirësojnë shpeshtësinë e lëvizjeve të zorrëve.

Bonusi: Ekziston një formulë që do t’ju ndihmojë të llogaritni sa ujë duhet të pini.

Sasia e ujit në litra që duhet të pini në ditë është e barabartë me peshën tuaj në kilogram të shumëzuar me 0.033

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat