Këto janë dietat më të mira të vitit për humbje peshe dhe përmirësim të shëndetit

Dieta

Këto janë dietat më të mira të vitit për humbje peshe dhe përmirësim të shëndetit

Më: 12 nëntor 2021 Në ora: 08:46
Ilustrim

Shumë herë ne kërkojmë dietën më të mirë dhe më të përshtatshme për të kontrolluar peshën tonë, për të përmirësuar shëndetin tonë dhe për të fituar zakone të shëndetshme të të ngrënit.

Nëse jeni duke kërkuar dietën më të mirë, ajo mesdhetarja mbetet “mbretëresha” e tryezave, sipas agjencisë US News & World Report, e cila çdo vit publikon listën e re e dietat më të mira të vitit.

Dieta mesdhetare përmban ushqime të shëndetshme dhe gjen përdorim të gjerë në zonën e Mesdheut, Në bazë të kësaj diete ju duhet të konsumoni shumë perime, ullinj, vaj ulliri, bishtajoret, arrat, grurë, fruta dhe peshk e pak mish.

Dieta mesdhetare hyri në top treshen e dietave më të mira në vitin 2018, ku për herë të parë ishte në vendin e dytë, ndërsa nga viti 2019 e deri më sot zë vendin e parë!

Më poshtë do të gjeni të detajuar listat e dietave më të mira të publikuara nga agjencia.

Dietat më të mira në përgjithësi

Dieta mesdhetare

Dieta DASH

Fleksita

Dietat më të mira për ushqim të shëndetshëm

DASH

Mesdhetare

Fleksitar

Dietë me mendje

Dietë nordike

Dietat më të lehta për t’u ndjekur

Mesdhetare

Rojet e peshes

Fleksitar

Dietë me mendje

DASH

Dietat më të mira për diabetin

Dietë fleksitare

Mesdhetare

DASH

Klinika Mayo

Dieta Vegane

Dietat më të mira për sëmundjet kardiovaskulare

DASH

Mesdhetare

Dietat më të mira vegjetariane

Mesdhetare

Fleksitar

Dietë nordike.

Dieta e vëzhguesve të peshës

Dieta e Klinikës Mayo

Dietë me mendje

Dietë TLC

Dietë volumetrike

Dietë nordike

Dietë ornish

Dietat më të mira për humbje peshe

Dietë fleksitare dhe vëzhguese e peshës

Vegane

Dietë volumetrike

Dieta e Jenny Graig

Dieta e klinikës Mayo

Dietat më të mira komerciale

Dieta e vëzhguesve të peshës

Dieta e klinikës Mayo

Dieta e Jenny Graig

Noom

Dietë ushqyese

Dietat më të mira për humbje të shpejtë në peshë

Dieta HMR

Dieta e vëzhguesve të peshës

Dieta më e madhe e humbësit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat