Kjo është vitamina e vetme që shkrin dhjamin e tepërt brenda pak javësh

Dieta

Kjo është vitamina e vetme që shkrin dhjamin e tepërt brenda pak javësh

Më: 15 dhjetor 2021 Në ora: 16:17
Ilustrim

Ekzistojnë pafund mënyra si mund të eliminoni yndyrën e akumuluar në pjesë të ndryshme të trupit, por kjo që do të lexoni më poshtë është metoda më efektive, e thjeshtë dhe aspak e mundimshme.

E rëndësishme është që procesi i humbjes së peshës mos të ndikojë shëndetin tonë, dhe sipas një studimi shkencor publikuar në ‘’British Journal of Clinical Pharmacology’’ metoda e suplementit që shkrin dhjamin është më se e sigurt. Nuk bëhet fjalë për një suplement dietik, por për vitaminën D e cila është e pasur në enzima aktive si p-synephrine të cilat mund të ndihmojnë në oksidimin e yndyrës trupore duke djegur 42 gram yndyrë për një orë.

Si mundet Vitamina D t'ju ndihmojë të humbni peshë?

Ndryshe nga shumë vitamina të tjera, trupi mund të prodhojë vitaminë D për aq kohë sa ju jeni të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit, por mbrojtja e lëkurës me krem mbrojtës e bën edhe më të vështirë përthithjes e rrezeve të diellit dhe prodhimin e kësaj vitamine.

Ajo që duhet të bëni është të siguroheni që dieta juaj ushqimor ju siguron sasinë e duhur të kësaj vitamine për organizmin. (vezë të ziera, bajame të pakripura, lëng portokalli (D-fortifikuar), kos dhe domate).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat