Disa mënyra për të humbur peshë, duke shijuar ushqimet tuaja të preferuara

Dieta

Disa mënyra për të humbur peshë, duke shijuar ushqimet tuaja të preferuara

Më: 10 janar 2022 Në ora: 20:39
Foto ilustrim

Për të humbur peshë, iu duhet jo vetëm kohë, por edhe durim e përpjekje.

Kjo periudhë teston vullnetin e tyre për të kontrolluar dëshirën e shijimit të ushqimeve tuaja të preferuara.

Por, sipas dietologes Nancy Dehra, ka disa mënyra që të humbni peshë edhe duke shijuar ushqimin tuaj të preferuar.

“Është thelbësore që të hani shumë perime kur jeni në dietë, sepse ato janë të ulëta në kalori. Gjithashtu, kanë shumë fibra pasi ju mban të ngopur për më gjatë. Aty ku duhet të përqendroheni është proteina sepse ofron ngopje të lartë dhe ruan masën muskulore duke humbur peshë”, tha ajo.

Në një postim në Instagram, ajo shtoi se të mbash dietë, nuk do të thotë të vdesësh urie.

“Të mbash dietë nuk do të thotë të vdesësh nga uria, dhe nës  në një ditë të caktuar ju e tejkaloni sasinë tuaj të kalorive, nuk keni pse të mërziteni. Thjesht kthehuni te hani menjëherë nga vakti tjetër. Kjo do t’ju ndihmojë të bëni një përparim të vazhdueshëm”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat