Rregulli më i rëndësishëm për linja perfekte - Bota Sot
Rregulli më i rëndësishëm për linja perfekte

Dieta

Rregulli më i rëndësishëm për linja perfekte

Më: 18 dhjetor 2017 Në ora: 18:17
Foto ilustrim

Pavarësisht nëse doni të humbni peshë ose thjesht të mbani linjat perfekte, besojmë se do të jeni të interesuar për një studim që konfirmon përfitimet e rregullit të njohur 80/20.

Sipas këtij rregulli, është krejt normale të hani 80 për qind të ushqimit të shëndetshëm, ndërsa në 20 për qind të rasteve ju lejoni vetes të hani ushqime jo të shëndetshme vetëm për të qëndruar në rrugën e duhur.

Për këtë arsye, ekspertët nuk e konsiderojnë këtë rregull si dietë, por një ndryshim i stilit të jetesës që çon në humbje peshe.

Pra, rregulla 80/20 ju lejon të pini alkool me miqtë tuaj në mbrëmje, ose hani një copë tortë në një festë.

"Nëse ju nuk mund të përballoni për të ushqyer 100 për qind të kohës, atëherë të paktën 80 për qind të kohës," thotë Jumi Li, një trajnere e famshme.

Ajo këshillon më shumë ushqime të vogla dhe të shëndetshme gjatë gjithë ditës për një respektim edhe më të suksesshëm të këtij plani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test