Nis operacioni për nxjerrjen e anijes së fundosur në Danub - Bota Sot
Nis operacioni për nxjerrjen e anijes së fundosur në Danub

Evropë

Nis operacioni për nxjerrjen e anijes së fundosur në Danub

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 09:09
Foto

Ekipet e shpëtimit nisën operacionin për të nxjerrë një anije turistike që u përmbyt në lumin Danub në Budapest, muajin e kaluar.

Anija Mermaid transportonte turistë të Koresë së Jugut kur u përplas me një anije lundrimi dhe u fundos, duke shkaktuar vdekjen e 20 njerëzve.

Tetë të tjerë vazhdojnë të mbeten të zhdukur.

Përpara se Mermaid të nxirret plotësisht, zhytësit do të hyjnë në anije për të parë nëse ka trupa të bllokuar brenda, thanë zyrtarët.

Përpjekjet e shpëtimit u penguan ditëve të fundit nga nivelet e larta të ujit, të shkaktuara nga shirat.

Kapiteni i anijes së lundrimit u arrestua nën dyshimet për sjellje të pakujdesshme në trafikun ujor. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...