​BE miraton reformën e transportit rrugor - Bota Sot
​BE miraton reformën e transportit rrugor

Evropë

​BE miraton reformën e transportit rrugor

Më: 9 korrik 2020 Në ora: 23:18
Foto ilustrim

Pas tre vitesh bisedimesh të vështira, Bashkimi Evropian miratoi sot një reformë kryesore për transportin rrugor, që synon përmirësimin e kushteve të punës së shoferëve dhe shmangien e shtrembërimeve të konkurrencës.

Reforma ka të bëjë me kohën e udhëtimit dhe pushimit të shoferëve, si edhe një kufizim të rrugëve pranë detit, domethënë me operacionet që kryen një transportues në vendin ku ka mbërritur për shpërndarje ndërkombëtare.

E propozuar nga Komisioni Europian në maj 2017, miratimi i saj ka qenë një betejë midis vendeve perëndimore, përfshirë Francën dhe Gjermaninë dhe nëntë vendeve të tjera, ku bën pjesë edhe Rumania, Bullgaria, Hungaria dhe Polonia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat