​Sistemi shëndetësor i Portugalisë është para kolapsit

Evropë

​Sistemi shëndetësor i Portugalisë është para kolapsit

Më: 17 janar 2021 Në ora: 21:57
Ilustrim

Sistemi i kujdesit shëndetësor në Portugali është në prag të kolapsit pasi njësitë e kujdesit intensiv të spitalit janë të mbipopulluara në zonat ku ka pasur një rritje shqetësuese të numrit të njerëzve që vuajnë nga COVID-19.

"Sistemi ynë i kujdesit shëndetësor është nën presion ekstrem. Ekzistojnë limite dhe ne jemi mjaft afër tyre," tha ministrja e Shëndetësisë e Portugalisë, Marta Temido, raporton Reuters.

Edhe para pandemisë, Portugalia kishte numrin më të ulët të shtretërve spitalorë për 100.000 banorë në Evropë - vetëm 627 në njësitë e kujdesit intensiv.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat