​Gjermani: Mbyllja zgjatet deri në shkurt

Evropë

​Gjermani: Mbyllja zgjatet deri në shkurt

Më: 19 janar 2021 Në ora: 14:32
Angela Merkel

Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron të zgjasë masat e rrepta të bllokimit deri më 15 shkurt në mënyrë që të ndalojë infeksionet e reja të koronavirusit.

Sot, Merkel duhet të zhvillojë një takim me kryeministrat e shteteve federale në Gjermani, për diskutimin e zgjatjes së masës së tanishme të rreptë të kyçjes, sipas së cilës shumica e dyqaneve dhe shkollave jo-prioritare janë të mbyllura, por edhe futjen e kufizimeve të reja.

Kancelarja dhe anëtarët e tjerë të qeverisë kanë paralajmëruar tashmë se masat mund të zgjaten pas janarit për shkak të situatës së keqe me epideminë në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat