Qeveria e kryeministrit italian i mbijeton votimit në Senat

Evropë

Qeveria e kryeministrit italian i mbijeton votimit në Senat

Më: 19 janar 2021 Në ora: 23:46
Kryeministri italian, Giuseppe Conte

Kryeministri italian, Giuseppe Conte fitoi një votë besimi në Senat duke e lejuar atë të qëndrojë në detyrë pasi një partner i vogël la koalicionin javën e kaluar në mes të pandemisë së furishme të COVID-19.

Conte kapërceu një lëvizje të ngjashme besimi në dhomën e ulët të hënën. Po të kishte humbur njërën nga votat, do të duhej të jepte dorëheqje, raporton reuters.

Ai fitoi 156 vota kundrejt 140, me 16 abstenime, duke rënë poshtë 161 votave që i duheshin për një shumicë absolute.

Një numër fillestar, jozyrtar e kishte vendosur numërimin nga 153 në 140, por numrat u modifikuan pas një diskutimi të gjatë në dhomë nëse një numër i vogël votash të vonuara ishin të vlefshme.

Partia e vogël “Italia Viva”, e cila braktisi kabinetin me radhë për trajtimin e krizës shëndetësore dhe recesionit ekonomik të Contes, abstenoi, duke e shpëtuar atë nga humbja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat