​Vatikani para 428 vjetësh hapi gjyqin kundër dijetarit Bruno

Evropë

​Vatikani para 428 vjetësh hapi gjyqin kundër dijetarit Bruno

Më: 27 janar 2021 Në ora: 07:23
Vatikani

Më 27 janar të vitit 1593, në Vatikan hapet gjyqin kundër dijetarit Giordano Bruno, murg, filozof, matematikan, poet dhe astrolog.

Teoritë e tij kozmologjike shkojnë përtej modelit Kopernikan.

Bruno propozoi saktë se Dielli ishte vetëm thjesht një tjetër yll që lëviz në hapësirë, dhe pohoi gjithashtu se universi përmbante një numër të pafund botësh të banuara nga qenie inteligjente.

Gjyqi kundër Brunos zgjati 7 vjet; përfundimisht ai u gjet fajtor për herezi dhe u dogj në turrën e druve më 1600.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat