Boeing 737 Max i sigurt të fluturoj në Evropë pas përplasjeve

Evropë

Boeing 737 Max i sigurt të fluturoj në Evropë pas përplasjeve

Më: 27 janar 2021 Në ora: 14:37
Boeing 737 Max

Aeroplani i Boeing 737 Max është i sigurt për t'u kthyer në shërbim në Evropë, ka thënë Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian (EASA.

Më parë u bë një ndalim 22-mujor i fluturimit për avionin Boeing 737 Max , i cili pësoi dy përplasje që shkaktuan 346 vdekje.

Aeroplani është pastruar tashmë për të rifilluar fluturimet në SHBA dhe Brazil.

Këtë javë një menaxher i vjetër në uzinën e Boeing në 737 në Seattle i tha BBC se certifikimi kishte ndodhur shumë shpejt, raporton BBC

Por rregullatorët në SH.B.A. dhe Evropë këmbëngulin se rishikimet e tyre kanë qenë të plota, dhe se avioni 737 Max tani është i sigurt.

Drejtori ekzekutiv i EASA Patrick tha se "Ne kemi besim të plotë se avioni është i sigurt, i cili është parakusht për të dhënë miratimin tonë. Por ne do të vazhdojmë të monitorojmë nga afër operacionet 737 Max derisa avioni rifillon shërbimin”.

Ai tha edhe se Boeing është zotuar që të punojë për të përmirësuar avionët dhe për të rritur nivelin e sigurisë.

"Paralelisht dhe me këmbënguljen tonë, Boeing është zotuar gjithashtu të punojë për të përmirësuar avionët edhe më tej në një periudhë afatmesme, në mënyrë që të arrijë një nivel edhe më të lartë të sigurisë”, tha ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat