Policia ruse bastis shtëpinë dhe zyrën e Alexei Navalnyt

Evropë

Policia ruse bastis shtëpinë dhe zyrën e Alexei Navalnyt

Më: 27 janar 2021 Në ora: 15:38
Policia ruse bastis shtëpinë dhe zyrën e Alexei Navalnyt

Zyrtarët rusë të zbatimit të ligjit po kryejnë kontrolle në apartamentin e Alexei Navalnyt në Moskë dhe selinë e ekipit të tij, thanë të mërkurën ndihmësit e udhëheqësit të burgosur të opozitës.

Kërkimet vijnë përpara një raundi të dytë të tubimeve mbarëkombëtare të paautorizuara që kërkojnë lirimin e Navalnyt të planifikuar për 31 janar. Të shtunën e kaluar, dhjetëra mijëra rusë në mbi 120 qytete dolën në rrugë, duke rezultuar në gati 4,000 ndalime rekorde ditore.

Shërbimet e sigurisë kontrolluan gjithashtu një apartament në të cilin ka qëndruar gruaja e Navalnyt, Yulia Navalnaya. FBK tha në kanalin e saj, Telegram se oficerët po kërkojnë selinë e saj, raporton themoscowtimes.

Oficerët gjithashtu kanë mbërritur në studion “Navalny LIVE”, ku skuadra e liderit të opozitës filmon serinë e saj në YouTube, shkroi avokati i FBK-së, Lyubov Sobol.

Ministria e Brendshme kreu kontrollet brenda kornizës së Nenit 236 të Kodit Penal që lidhet me shkeljet e standardeve sanitare dhe epidemiologjike.

Kanali Baza Telegram raporton se hetuesit po planifikojnë të kryejnë kërkime në “të gjithë përfaqësuesit e [FBK], duke përfshirë Lyubov Sobol.”
Navalny u dënua me 30 ditë burg më 15 janar për shkeljen e burgimit me kusht ndërsa po shërohej në Gjermani nga ajo që ekspertët perëndimorë thanë se ishte helmimi nga Novichok. Navalny përballet me 3.5 vjet burg gjatë seancës së ardhshme të 2 shkurtit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat