Shumë gjermanë po refuzojnë të vaksinohen me AstraZenece

Evropë

Shumë gjermanë po refuzojnë të vaksinohen me AstraZenece

Më: 17 shkurt 2021 Në ora: 20:58
Foto ilustrim

Disa provinca gjermane raportojnë se qytetarët e tyre kanë shprehur pak interes për vaksinën e ndërmarrjes britanike-suedeze, AstraZenece për shkak të raporteve të mediave në lidhje me efektivitetin e zvogëluar të saj kundër coronavirusit.

“Shumë anuluan takimin e tyre të vaksinimit kur dëgjuan se duhet të vaksinoheshin me AstraZeneca”, tha ministria e shëndetësisë e shtetit federal të Nordrhein-Westfalen.

Në qytetin Muenster në veri të kësaj krahine, 30 përqind e stafit mjekësor të mjediseve shëndetësore të qytetit refuzuan të vaksinohen me këtë vaksinë.

Ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn tha të mërkurën se vaksina AstraZeneca është e sigurt dhe efektive. “Unë do të vaksinohesha menjëherë me këtë vaksinë”, tha Spahn. Sipas tij, reagimet ndaj kësaj vaksine nuk janë më të shpeshta sesa me vaksinat e tjera.

Skepticizmi në lidhje me këtë vaksinë ekziston për shkak të efikasitetit dukshëm më të ulët se vaksinat nga prodhuesit e tjerë, të tillë si Biontech/Pfizer dhe për shkak të aktivitetit të zvogëluar tek të moshuarit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat