BE bie dakord për sanksione të reja ndaj Rusisë

Evropë

BE bie dakord për sanksione të reja ndaj Rusisë

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 16:57
Alexei Navalny

Kërkesat e BE për lirimin e menjëhershëm të Alexei Navalny deri më tani nuk kanë pasur asnjë efekt. Ministrat e jashtëm tani po nxjerrin përfundime. Zyrtarët rusë përgjegjës për ndalimin e kritikut të Kremlinit, do të përballen me ngrirjen e pronave dhe ndalimet e udhëtimit drejt vendeve të BE.

BE po fillon sanksione të reja kundër Rusisë për burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny. Në një takim në Bruksel, ministrat e jashtëm të vendeve të BE ranë dakord të fillojnë përgatitjet e nevojshme, siç mësoi agjencia gjermane e shtypit nga disa diplomatë. Masat ndëshkuese do të përfshijnë ngrirjen e pronave dhe ndalimet e hyrjes në BE kundër atyre që janë përgjegjës për ndalimin e Nawalny dhe do të hyjnë në fuqi në javët e ardhshme.

Ministri Federal i Punëve të Jashtme të Gjermanisë Heiko Maas dhe kolegët e tij kishin thënë më parë qartë në favor të masave të reja ndëshkimore. "Kur Navalny u helmua, ne e bëmë të qartë se nuk ishim të gatshëm të pranonim një shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe vendosëm sanksione," tha politikani i SPD në Bruksel.

 Në veçanti, për shkak të dënimit të Nawalny dhe faktit që ai duhej të kalonte burgimin në një kamp pune të burgut, çështja e sanksioneve tani lindi përsëri. "Unë jam për të dhënë pëlqimin këtu dhe për të përgatitur sanksione të reja dhe listat e individëve që do të sanksionoheshin," tha Maas.

Në rastin Navalny, BE ka kërkuar deri më tani pa sukses lirimin e kritikut të Kremlinit, për rreth tre javë. Moska e hedh poshtë këtë si ndërhyrje në punët e

brendshme. 44-vjeçari u dënua në Moskë në fillim të shkurtit, sepse, sipas mendimit të gjykatësit, ai shkelte vazhdimisht kushtet ligjore në procedurat e mëparshme penale, që nga viti 2014 për mashtrim dhe shpërdorim të fondeve. Në një proces apelimi të Shtunën e kaluar, gjyqësori konfirmoi burgimin në një kamp burgu.

Gjithashtu të Shtunën, Navalny u dënua me një gjobë për gjoja fyerjen e një veterani të Luftës së Dytë Botërore. Politikani i opozitës vendosi të kthehej në vendin e tij në janar, edhe pse ai ishte viktimë e një sulmi atje me neurotoksin Novichok, i cili është e ndaluar si një armë kimike. Ai më pas u arrestua pas kthimit në Rusi. Për shkak të sulmit ndaj Navalny, i cili u trajtua atëherë në Gjermani, BE vendosi tashmë ndalime udhëtimi  dhe pronësore për njerëzit që dyshohet se ishin përgjegjës dhe qëndronin pranë Presidentit Vladimir Putin. Në Bruksel supozohet se autoritetet shtetërore në Rusi qëndrojnë pas sulmit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat