Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19

Evropë

Gjermania miraton tri teste shtëpiake të COVID-19

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 15:48
Foto ilustrim

Gjermania miratoi tre teste COVID-19 për përdorim shtëpiak si pjesë e strategjisë së Ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn për testime masive që do të ndihmojë ekonominë më të madhe të Evropës të dalë nga një bllokim që nga mesi i dhjetorit.

Shkalla e infeksionit në Gjermani ra në mënyrë të qëndrueshme në javët e para të vitit, por ka stagnuar në ditët e fundit, duke shtuar shenjat se mund të jetë e vështirë për vendin të lehtësojë kufizimet kur bllokimi do të përfundojë më 7 mars.

Kancelarja Angela Merkel u ka thënë ligjvënësve në partinë konservatore se bërja e testeve të shpejta më të disponueshme dhe rritja e kapacitetit të provave mund ta bëjë kthimin në normalitet më të qëndrueshëm, thanë dy burime për reuters.

Instituti Federal për Barnat dhe Pajisjet Mjekësore, rregullatori farmaceutik i Gjermanisë, miratoi të mërkurën testet e antigjenit të bëra nga Healgen Scientific, Xiamen Boson Biotech dhe Hangzhou Laihe Biotech për përdorim nga njerëz që nuk janë profesionistë mjekësorë.

Në Gjermani, numri i rasteve të konfirmuara të coronavirusit u rrit me 8,007 në 2,402,818, sipas të dhënave nga Instituti Robert Koch për sëmundjet infektive të mërkurën.

Shkalla e infeksionit ishte 59.3 raste për 100 mijë njerëz gjatë shtatë ditëve të fundit, krahasuar me 57 një javë më parë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat