Papunësia në BE gjatë muajit janar rritet në 7.3 për qind

Evropë

Papunësia në BE gjatë muajit janar rritet në 7.3 për qind

Më: 7 mars 2021 Në ora: 13:47
Foto ilustrim

Shkalla e papunësisë në Bashkimin Evropian u rrit në 7.3 për qind në muajin janar, nga 6.6 për qind nga viti në vit.

Siç njofton Zyra evropiane e Statistikave, gati 15.7 milionë persona në BE, përfshirë 13.28 milionë në Eurozonë janë të papunë që nga muaji janar 2021.

Numri i personave të papunë u rrit me 29 mijë në bazë mujore duke u rritur me 1.46 milion mbi bazë vjetore në janar në të gjithë bllokun.

“Përhapja e COVID-19 dhe masat e zbatuara për të luftuar atë kanë shkaktuar një rritje të mprehtë të numrit të kërkesave për përfitime të papunësisë në të gjithë BE-në”, njofton Eurostat.Ndërkohë, ka rreth 2.93 milionë të papunë të moshës nën 25 vjeç në BE në janar, duke çuar në 16.9 për qind normën e papunësisë te të rinjtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat