Protesta në Çeki, midis të arrestuarve edhe një deputet

Evropë

Protesta në Çeki, midis të arrestuarve edhe një deputet

Më: 7 mars 2021 Në ora: 20:38
Foto

Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë COVID-19, policia çeke këmbënguli sot që demonstratat kundër mbylljes totale dhe qeverisë të zhvilloheshin në përputhje me masat sanitare.

Vetëm 100 njerëz u lanë të lirë në Sheshin e Qytetit të Vjetër dhe Sheshin Wenceslas në Pragë dhe policia reagoi ndaj shkeljes së masave dhe arrestoi 17 demonstrues, përfshirë një deputet.

Rreth 500 demonstrues u mblodhën sot për të protestuar kundër qeverisë së kryeministrit, Andrej Babis dhe mënyrës kaotike në të cilën qeveria po përpiqet të shtypë pandeminë në staromnjestski trg me ftesë të iniciativës së furnizuesit të ushqimit për qentë.

Policia lejoi vetëm 100 demonstrues në zonën e rrethuar në dy sheshet kryesore në qendër të qytetit, gjë që shkaktoi indinjatë të të tjerëve që nuk u lejohej të kalonin dhe brohorisnin “Liri”, “Ju nuk keni ndërgjegje”, “Lërini të shkojnë “dhe kur disa prej tyre thyen pengesat, policia i arrestoi, raporton lidovky.cz.

Pas 12 minutash, organizatorët shpërndanë protestën në Sheshin Wenceslas, ndërsa protestuesit nga Sheshi i Qytetit të Vjetër, kur panë se policia do të linte vetëm 100 njerëz të shkonin, dolën për një shëtitje nëpër qytet, Ura e Charles mbi Vltava deri në bankë tjetër ata heqin maskat mbrojtëse që të gjithë në rrugë duhet të kenë deri më 21 mars.

Policia arrestoi 17 protestues, përfshirë deputetin e pavarur Lubomir Volny, i zgjedhur më parë në parlament në listën e partisë radikale nacionaliste SPD, i cili tashmë është ndëshkuar për refuzimin të vishte një maskë mbrojtëse në seancat e dhomës së ulët të parlamentit

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat