Merkel bisedoi me Putinit për Navalnyn - shëndeti i të cilit po përkeqësohet

Evropë

Merkel bisedoi me Putinit për Navalnyn - shëndeti i të cilit po përkeqësohet

Nga: Sherif Ramabaja Më: 8 prill 2021 Në ora: 19:04
Putin dhe Merkel

Në një bisedë telefonike, Kancelarja Merkel dhe Presidenti rus Putin diskutuan konfliktin në Ukrainën lindore. Ata gjithashtu folën për kritikun e burgosur të Kremlinit Alexei Navalny. Shëndeti i tij thuhet se është përkeqësuar.

Bundes-kancelarja Angela Merkel (CDU) diskutoi konfliktin në Ukrainën lindore në një telefonatë me Presidentin rus Vladimir Putin të Enjten. Kremlini më pas njoftoi se të dy kishin shprehur "shqetësim në lidhje me përshkallëzimin e tensioneve në Ukrainën juglindore". Putini akuzoi qeverinë ukrainase për "veprime provokuese" që "përkeqësojnë qëllimisht situatën në front".

Në ditët e fundit kishte pasur raporte të përsëritura të lëvizjeve të trupave ruse në kufirin me Ukrainën dhe luftime në vijën e demarkacionit me separatistët pro-rusë. Dy politikanët thuhet se po ashtu diskutuan rastin e politikanit rus të burgosur të opozitës Alexei Navalny.

Organizata e të drejtave të njeriut Amnesty International së fundmi kritikoi ashpër kushtet e paraburgimit të kritikut të Kremlinit. "Rusia, autoritetet ruse, mund ta vendosin atë në një situatë të ngadaltë vdekjeje dhe duke u përpjekur të fshehin atë që po ndodh me të," i tha të mërkurën sekretarit të përgjithshëm të Amnesty International (AI) Agnès Callamard.

Navalny është një nga kritikët më të shquar të presidentit rus. Ai mbijetoi një sulmi me helm në Rusi në vitin 2020 dhe mori trajtim mjekësor në Gjermani. Kur u kthye në vendin e tij në janar, ai u arrestua dhe u dënua me më shumë se dy vjet e gjysmë burg. Sipas informacionit nga ambienti i tij, shëndeti i tij është përkeqësuar kohët e fundit më tej.

Avokatja i tij Olga Mikhailova tha të Mërkurën në mbrëmje pas një vizite te Navalny: "Ai duket keq, nuk ndihet mirë." Ai po humbte ndjenjën në duar pasi vuante nga dhimbja në shpinë dhe mpirja në këmbë për të kaluarën,  ishte ankuar. Një skanim MRI tregon dy hernie diskale dhe një disk të fryrë. Përveç kësaj, Navalny, i cili sipas raporteve të mediave ruse duhet të ishte transferuar në një pavijon spitali, u ankua për një kollë të fortë dhe ethe.

Në mënyrë që të marrë trajtim nga një mjek, partia e opozitës filloi një grevë urie një javë më parë të Mërkurën. Sipas avokates së tij, ai aktualisht peshon rreth 80 kilogram. Kur mbërriti në kampin e burgut, kritiku i Kremlinit i gjatë 1.89 metra peshonte akoma 93 kilogramë. Deri më tani, autoritetet e burgut i kanë dhënë vetëm qetësues të dhimbjeve, tha Navalny. Përveç kësaj, zyrtarët e burgut talleshin me të dhe skuqnin pulë pranë tij. Ai më parë kishte akuzuar autoritetet e burgut për "tortura" përmes privimit të gjumit.

Disa mbështetës të opozitës, janë dënuar me nga disa ditë burg pas protestave. Avokatët e organizatës për të drejtat e njeriut Agora, njoftojnë të enjten se një klient iste denuar me dhjetë-ditë burg kurse katër persona ishin dënuar tashmë me tetë dhe nëntë ditë të mërkurën. Aktivistët demonstruan të martën përpara kampit penal Pokrov, rreth njëqind kilometra në lindje të Moskës.

Shtëpia e Bardhë e përshkroi përsëri ndalimin e Nawalny të Mërkurën si "të motivuar politikisht" dhe shprehu "shqetësim" në lidhje me përkeqësimin e gjendjes së opozitës. Mbështetësit e tij kanë frikë se ai do të vuajë më shumë vuajtje pas helmimit në gusht 2020 dhe po kërkojnë që ai të transferohet në një spital. Pokrov konsiderohet të jetë një nga kampet më të vështira penale në Rusi./Përktheu Sherif Ramabaja

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat