Portugalia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Evropë

Portugalia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Më: 15 prill 2021 Në ora: 00:19
Portugalia

Portugalia ka zgjatur këtë të mërkurë gjendjen e jashtëzakonshme për 15 ditë.

Ky vendim erdhi pasi ekspertët e shëndetit paralajmëruan se lirimi i masave shtrënguese do të çonte në rritje të infeksioneve me Covid.

Vendi filloi lehtësimin e masave më 15 mars duke rihapur libraritë, kopshtet, shkollat fillore si edhe parukeritë. Por frika nga një kërcënim i përhapjes së Covid, Parlamenti miratoi zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme deri në mes të prillit.

Portugali ka regjistruar 828,857 raste dhe 16,931 viktima nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat