Dy persona lidhen me zinxhirë përpara kompanisë AstraZeneca

Evropë

Dy persona lidhen me zinxhirë përpara kompanisë AstraZeneca

Më: 11 maj 2021 Në ora: 14:35
Foto nga vendi i ngjarjes

Dy aktivistë kanë bllokuar sot hyrjen e selisë kryesore të kompanisë së barnave AstraZeneca, duke bërë thirrje që gjiganti farmaceutik ta pezullojë patentën për vaksinën e saj për Covid.

Dy protestues e lidhën veten me zinxhir në dyert e selisë së AstraZeneca-s në Cambridge të Anglisë, ndërsa dy të tjerë u ngjitën lart për të vendosur një pankartë në të cilën shkruhej: “Vaksinë për njerëzit, jo vaksinë për përfitim”.

Protestat janë planifikuar gjithashtu në selinë e firmës Macclesfield dhe në Universitetin e Oksfordit, i cili punoi me AstraZeneca për të zhvilluar vaksinën.

Image

Ndërkohë, kompania është zotuar se do ta shpërndajë vaksinën me çmim të ulët deri në fund të pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat