Lehtësohen kampet greke, më pak azilkërkues

Evropë

Lehtësohen kampet greke, më pak azilkërkues

Më: 15 maj 2021 Në ora: 19:25
Greqi

Qeveria greke ka bërë të ditur se numri i migrantëve në kampe tanimë ka rënë në krahasim me vitet më parë. Për herë të parë numri i tyre ka rënë në 10 mijë që kur filloi kriza e migrimit në Evropë në 2015.

Kampet e ngritura në disa ishuj grekë të cilët kanë qenë prej kohësh të mbipopulluara, kanë qenë objekt kritikash edhe nga Bashkimi Evropian dhe organizatat, përfshirë agjencinë e Kombeve të Bashkuara të Refugjatëve UNHCR.

Në rastin më të keq të tyre, disa prej kampeve po pranonin më shumë azilkërkues duke e rritur dy deri në tre herë kapacitetin e tyre. Ministri i Migracionit Notis Mitarachi është shprehur se reduktimi i numrit të azilkërkuesve në nën 10,000 në ishuj është një provë e lehtësimit të barrës së imigracionit në komunitetet lokale dhe tregon se qeveria po punon në drejtimin e duhur

Fillimisht pesë kampet kishin për qëllim të strehonin rreth 6,000 njerëz në total. Ministria e Migracionit tha se kishte 9,811 azilkërkues në pesë kampe në ishujt afër bregdetit turk në mes të Majit, nga 19,748 në Nëntor 2018.

Ardhjet nga Turqia në katër muajt e parë të 2021, ishin me 73% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe kërkesat e azilit ranë me 41% gjatë vitit të kaluar. Në vitin 2015, Greqia ishte rruga kryesore për në Evropë për gati një milion njerëz që kërkonin azil, shumica e tyre refugjatë që ikën nga lufta dhe konfliktet në Siri, Irak dhe Afganistan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat