Pahor kundër zgjedhjeve të parakohshme në Slloveni

Evropë

Pahor kundër zgjedhjeve të parakohshme në Slloveni

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 22:00
Borut Pahor

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor deklaroi sot se vendi i tij nuk është në një krizë politike dhe se zgjedhjet e mundshme të parakohshme të kërkuara nga opozita do të zvogëlojnë mundësinë që shteti të provojë veten si një Presidencë e suksesshme e Këshillit të BE.

"Ne nuk jemi në një krizë politike sepse të gjitha institucionet janë duke funksionuar," i tha Pahor televizionit slloven, duke shtuar se për shkak të shumicës së qetë dhe të pasigurt qeverisëse në parlament, është një "gjendje e pasigurisë së shtuar politike" dhe jo një krizë politike.

Duke folur në lidhje me kritikat ndaj Qeverisë së Janez Jansha në lidhje me kontrollin e pretenduar të mediave dhe mos-emërimin e prokurorëve të deleguar në Prokurorinë Publike Evropiane, Pahor tha se ai dëshironte që Qeveria mund t'i zgjidhte këto probleme nga fillimi i Presidencës së BE më 1 korrik.

"Nëse qeveria do të humbte shumicën dhe zgjedhjet do të thirreshin në vjeshtë, kjo nuk do të ishte mirë në situatën e rënduar politike dhe zgjedhjet nuk do të zgjidhnin asgjë," deklaroi Pahor, transmeton Hina.

Dy ditë më parë në Bruksel, pas një takimi me udhëheqësit evropianë, Pahor tha se deri në fillimin e Presidencës më 1 korrik, qeveria në Lubjanë duhet të zgjidhë dy probleme për shkak të të cilave kohët e fundit është kritikuar nga publiku vendor dhe evropian e që kanë të bëjnë me refuzimin për të caktuar dy prokurorë në zyrën e re të prokurorit evropian dhe fondet buxhetore të agjencisë sllovene të lajmeve STA.

Ministrja e Drejtësisë e Sllovenisë, Lilijana Kozloviq, dha dorëheqjen në fund të majit për shkak të vendimit të Qeverisë për të anuluar procedurën e emërimit slloven të dy prokurorëve të deleguar në BE.

Opozita sllovene ka kërkuar dorëheqjen e Qeverisë për muaj me radhë, dhe protestat antiqeveritare pritet të mbahen të premten në Lubjanë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat