Lehtësimi i masave në Angli shtyhet deri më 19 korrik

Evropë

Lehtësimi i masave në Angli shtyhet deri më 19 korrik

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 21:18
Boris Johnson

Faza përfundimtare e lehtësimit të kufizimeve të bllokimit në Angli do të shtyhet deri më 19 korrik, ka thënë Kryeministri, raporton BBC.

Kufiri në numrat e të ftuarve të dasmës do të hiqet, por vendet do të vazhdojnë t'u përmbahen rregullave të tjera.

Boris Johnson tha se do të bëhej një rishikim pas dy javësh dhe ai ishte "i sigurt" se vonesa nuk do të ishte më e gjatë se katër javë.

"Ne do të monitorojmë pozicionin çdo ditë dhe nëse, pas dy javësh, kemi arritur në përfundimin se rreziku është zvogëluar, atëherë ne rezervojmë mundësinë e procedimit në hapin e katërt dhe një hapje të plotë, sa më shpejt," i tha ai një konference shtypi në Downing Street.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat