Kryediplomati gjerman takon Blinkenin në Berlin

Evropë

Kryediplomati gjerman takon Blinkenin në Berlin

Më: 23 qershor 2021 Në ora: 12:05
Foto nga takimi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është në Gjermani ndërsa administrata e Biden vazhdon me një ofensivë magjepsëse diplomatike të dizajnuar për të tërhequr aleatët e kujdesshëm të Evropës Perëndimore pas katër vitesh marrëdhënie të trazuara nën ish-presidentin Donald Trump.

Kjo pavarësisht disa ndryshimeve të vazhdueshme me aleatët kryesorë lidhur me prioritetet e energjisë dhe mbrojtjes.

Blinken mbërriti në Berlin të mërkurën për të filluar vizitën e tij të dytë në Evropë në shtatë ditë, pasi sapo kishte shoqëruar Presidentin Joe Biden në takimet e liderëve në Britani dhe Belgjikë, raporton AP.

Në bisedime me Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Ministrin e Jashtëm Heiko Maas, Blinken ka në plan të theksojë mesazhin “Amerika është kthyer” që Biden dha personalisht javën e kaluar.

Ai gjithashtu do të marrë pjesë në një konferencë, të organizuar nga Gjermania, për të ardhmen e Libisë.

Pas Gjermanisë, Blinken do të vizitojë Francën dhe Italinë si pjesë e turneut të tij njëjavor, udhëtimet e tij të para në të trija shtetet si sekretar i shtetit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat